Početna strana > Hronika > Natalija Mironova: Katastrofa u Fukušimi mnogo veća od černobiljske
Hronika

Natalija Mironova: Katastrofa u Fukušimi mnogo veća od černobiljske

PDF Štampa El. pošta
subota, 02. april 2011.

Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPCO) danas je saopštila da je u reaktoru dva nuklearne elektrane Fukušima otkrivena pukotina u betonu kroz koju ističe radioaktivna voda u more, a ruski stručnjak Natalija Mironova smatra da je nuklearna katastrofa u Fukusismi mnogo veća od one u Černobilju.

U saopštenju tokijske kompanije je navedeno da nivo zračenja u betonskoj jami iznosi 1.000 milisiverta na sat i da se kompanija priprema da u nju ulije beton kako bi zaustavila curenje radioaktivnih materija, javio je Rojters.

„Budući da nivo radijacije u moru u blizini elektrane raste, pokušavali smo da utvrdimo zašto je to tako, a ovo bi mogao da bude jedan izvor. Proveravamo uzorke vode iz mora u blizini elektrane, kao i iz jame i za sada ne možemo sa sigurnošću da kažemo dok ne proučimo rezultate”, rekao je zamenik generalnog direktora japanske Agencije za nuklearnu i industrijsku bezbednost (NISA) Hidehiko Nišijama.

Izloženost radijaciji od 500 milisiverta na sat tokom kraćeg perioda može da poveća opasnost od raka.

U međuvremenu, ruski stručnjak za nuklearnu energiju Natalija Mironova ocenila je da je nuklearna katastrofa u Fukusismi mnogo veća od Černobilja i da bi zbog nje moglo da dođe do novog definisanja međunarodne skale po kojoj se meri opasnost atomskih nesreća.

„Černobilj je predstavljao eksploziju prljave bombe. Sledeća prljava bomba je Fukusisma i ona će stajati mnogo više u pogledu ekonomije i ljudskih žrtava”, navele su agencije reči Mironove, a preneo „Herald san”.

Mironova je inženjer termodinamike koja je nakon katastrofe u Černobilju 1986. godine postala jedan od vodećih antinuklearnih aktivista u Rusiji.

„Černobilj je , na međunarodnoj skali, imalo, najveći, sedmi stepen opasnosti, a imao je samo jedan reaktor i trajao je samo dve nedelje. Fukušima traje tri nedelje i tu imamo četiri reaktora koji znamo da su u veoma opasnom stanju”, rekla je Mironova.

NASA tvrdi da kriza u Fukušimi ima peti stepen opasnosti.

IAEA šalje dodatne eksperte u Japan

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) uputiće u Japan dva eksperta kako bi na licu mesta dobili informacije o stanju u reaktorima nuklearne elektrane „Fukušima Daići”, koja je oštećena tokom zemljotresa i cunamija 11. marta.

Dvojica eksperata, kako je najavljeno u Beču, sastaće se sa zvaničnicima japanskih vlasti nadležnim za nuklearne elektrane. Sastanci će početi 4.aprila.

IAEA, koja ima širok mandat pomoći u promociji bezbednog i miroljubivog korišćenja nuklearne energije, već ima svoje eksperte u Japanu, koji nadziru nivo radijacije.

Upućivanje još dva eksperta ima za cilj razmenu mišljenja sa japanskim ekspertima, i dobijanje informacije iz prve ruke o stanju u nukelarki Fukušima, navedeno je u saopštenju IAEA.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner